Reisimine kuulub meie igapäevaellu üha rohkem ja rohkem. Nii äri- kui puhkusereis peaks kujunema põnevaks ja meeldivaks elamuseks, kuid samas võivad sellega kaasneda tõsised terviseriskid nii teile kui teie perele. Et loodetud suurepärane reisielamus ei muutuks ootamatu haiguse ilmnedes õudusunenäoks, siis koostöös Eesti Terviseameti, Eesti juhtivate reisibüroode ja reisinõustamisteenust ning vaktsineerimist pakkuvate meditsiinikeskustega annab www.reisivaktsiinid.ee nõu: mida enamlevinud reisimisega seotud nakkushaigused endast kujutavad, mismoodi neid ennetada ja mida reisil silmas pidada, et haigestumist vältida.

 

* vaktsiinikaart
* kus saab vaktsineerida
* kõik sihtriigid
* haiguse kirjeldus
* üldinfo

 

Täpsema info sihtkohtade ja vajalike vaktsiinide osas leiad leheküljelt: http://www.reisivaktsiinid.ee


Malaaria


Eestis on olnud mitmeid malaaria juhtumeid. Malaaria vastu vaktsiini ei ole, kuid enne - pärast reisi tuleb kindlasti võtta ravimit, kuna malaariasse võib haigestuda ka alles aasta hiljem. Malaaria on sääsehammustusega ülekanduv nakkushaigus, millele on iseloomulikud palavikuhood koos külmavärinate ja higistamisega, kehvveresus ning põrna suurenemine. Umbes 40% maailma elanikkonnast elab malaariapiirkondades - Aafrikas, Lõuna- ja Kagu-Aasias, Kesk-Ameerikas ning Lõuna-Ameerika põhjaosas. 80% malaariajuhtumitest esineb Aafrikas, Sahara kõrbest lõuna pool.


Kollapalavik

Ainuke vaktsiin, mis on osades riikides kohustuslik. Kollapalavik on samuti sääsehammustuse kaudu nakkav troopiline viirushaigus, millele on iseloomulik järsk algus, palavik, pulsi aeglustumine ning peavalud; väga raske kulu puhul ka neerude- ja maksakahjustus ning surm. Enamasti kulgeb gripisarnaselt.
Kollapalavikku esineb ulatuslikult troopilises Lõuna-Ameerikas ja Aafrikas Sahara kõrbest lõunapool. Haigust ei esine Aasias.


Tuulerõuged

Paljude arvates on tuulerõuged kerge haigus, kuid Ameeriklased kontrollivad ka turistide tuulerõugevaktsiini. Kes on tuulerõuged läbi põdenud, sellel pole probleeme, kuid teised peaksid end tuulerõugete vastu vaktsineerima.


Mitmesugused nahahaigused


Reisides troopikas võib saada igasuguseid väga koledaid ja tõsiseid kahjustusi tekitavaid nahahaigusi.Need levivad kõige rohkem vee kaudu, näit ujudes seisva veega veekogus või astudes läbi porilombi.

 


Isiklik reisiapteek
 

R
eisile minnes saab iga inimene koostada omale hädavajalikest arstimitest ja abivahenditest ka oma isikliku reisiapteegi, kus võiksid soovitavalt olla järgmised asjad:

* Igapäevaselt tarvitatavad ravimid (vererõhualandajad, diabeediravimid jm)
* Malaaria profülaktika, kui on malaariaohtlik riik (profülaktiline ravim, putukatõrje-vahendid)
* Palaviku alandajad
* põletikuvastased ravimid
* valuvaigistid
* nohu ja kõrvavalu leevendajad (eriti lastega reisides)
* kõhulahtisuse ja -kinnisuse vastased ravimid
* mere- ja lennuhaigust leevendavad vahendd (võtta 1-2 tundi enne reisi)
* putukahammustust leevendavad vahendid. (Tavaline Off troopikasse ei sobi. Piisav kaitse on vahenditel, millel on märgitud lühend DEED.)
* haavahooldusvahendid
* mürgituse esmaabi vahendid
* päikesepõletust ennetavad ja leevendavad vahendid (pantenool)


Lisateavet reisima minnes saab
:

- Põhja-Eesti Regionaalhaigla Mustamäe korpuse reisimeditsiini kabinet (Tallinn, Sütiste tee 19, kab. 144, tel 697 1049).
- Lääne-Tallinna Keskhaigla Merimetsa Nakkuskeskus (Paldiski mnt 62, tel 659 8594, info ja eelregistreerimine tööpäevadel kella 8–16).
- Ida-Tallinna Keskhaigla reisimeditsiinialane nõustamine (tel 620 7418).
- Tartu Ülikooli Kliinikumi sisekliiniku ambulatoorse osakonna nakkuskabinet (Tartu, L Puusepa 1a, tel 731 9120).
- Pärnu Haigla polikliiniku reisimeditsiini kabinet (Pärnu, Suur-Sepa 16, tel 447 3300).

Internetileheküljed:

- www.apteek1.ee (reisiapteegist)
- www.vm.ee (reisiinfo)
- www.tervisekaitse.ee (reisimine ja tervis, vaktsineerimissoovitused);
- www.who.int/country/en